İzmir Genç Kent Haritası

Bu harita gençler tarafından, özelliklere gençler için hazırlandı. İzmir’e kısa süreliğine ziyaret için ya da uzun süreli yaşamak için gelmiş öğrenci, mülteci ya da gezgin gençler için kent ile ilgili tavsiyelerimizi burada topladık. Harita’da geniş İzmir bölgesi yer almakla beraber: (1) Ücretsiz Halk Plajları; (2) Tarihi Yerler; (3) Pazar Yerleri; (4) Bit Pazarları; (5) Yeşil Alanlar; (6) Bisiklet Rotaları; (7) Bütçe dostu Yeme-İçme Mekenları; (8) Sosyalleşme Mekanları, Gençlik Merkezleri; (9) Kültür Sanat Merkezleri belirtilmektedir. 

Harita Türkçe ve Arapça olmak üzere 2 dilde hazırlandı.

İnternette arama yaparsan bir sürü harita da bulabilirsiniz. Örneğin İzmir Vakfı tarafından hazırlanmış “visitizmir” bunlardan en kapsamlı olanı. Bizim haritamızda yer alan yerler bütçe dostu olması, gençlerin ilgisini çekebilecek olması sebebiyle farklı. Üstelik bu harita bir sosyal sorumluluk projesi sonucu ortaya çıktı. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek istersen, Dört Mevsim Derneği, Kent Hakkı Çalışma Grubu çalışmalarına göz atabilirsiniz. 

Neden böyle bir harita diye soracak olursanız, herşey derneğimizin “Kent Hakkı Çalışma Grubu”nda yer alan gençlerin kentle ilgili yaşama dokunur ne yapabiliriz sorusuyla başladı.

Pandeminin ivme yaptığı bir dönemde online toplantılarda tanıştığımız 6 gençle İzmir’de kent hakkı çalışan kişi ve kurumları tanımaya başladık. Bu toplantılar hepimize o dönem çok iyi geldi. Bu toplantılarda hem pandemide kentte yaşamanın yaşamımızı hangi alanlarda kısıtladığını konuştuk, hem de çözüm yolları bulmak için birbirimizden kuvvet aldık.

O dönemde açılan, Genç Mültecileri Destekleme Programı’nın açtığı Gençler için Hibe programı, İzmir’de yaşayan genç mültecilerle bir araya gelebilmemiz için bir fırsat yarattı. Kente yeni gelmiş kişiler için bir harita oluşturmaya karar verdik.

Haritalar nasıl mı görünüyor?:

İzmir Genç Kent Haritası (Türkçe)

İzmir Genç Kent Haritası (Arapça)

Daha fazla yer ziyaret etmek için buraya ve şuraya bakabilirsiniz.