Dikkatli Gözler Aranıyor

Gündelik hayatımız veya her gün önünden geçtiğimiz park heyecan verici hayatlar saklar. Ailesinin günümüze kalan tek bireyi Gingkolar İzmir’in merkezinde Kültürpark’ta. Doğal yaşam alanı Orta ve Güney Asya olan Çiğdeci kuşları da öyle. Bilim dünyasının ne bitki ne de hayvan dediği mantarlar her mevsim de sessiz sakin beliriveriyorlar. Yırtıcı bir kuş görmek için 1500 üstü metre yüksekliklere tırmanmaya gerek yok. Şanslı bir günde atmacalar ve gökdoğanlar şehir merkezinde karşımıza çıkabilirler. 

İddiamız şu: sokakta her gün hayranlık uyandıran bir belgeselle karşılaşmak mümkün. Sadece dikkatli bakmak gerekiyor. 

Her mevsimde, hava koşullarına bağlı olmadan açık alanda vakit geçirmek bir alışkanlık meselesi. Araştırmalar da gösteriyor ki, doğada vakit geçirmek neşe ve ilham vericidir. Aynı zamanda şefkat geliştirmemize katkı sunar, duyularımızı canlandırır, hayal gücümüzü harekete geçirir. Yalıtılmışlık, sıkışmışlık, depresyon gibi hisleri sağaltmakta doğal bir ilaç gibi kucağını bize açar. Üstelik bunun için hiçbir bedel ödememiz gerekmez. Adeta bir terapidir. Doğada vakit geçirmek stresi ve dikkat eksikliği azaltır. 

Bu sebeple dernek olarak, ekolojik yaşam bilincini ve duyarlılığını tanıtmayı, yaygınlaştırmayı amaçlayan doğa etkinlikleri organize ediyoruz. Doğadan öğreniyoruz.

Kasım 2020’de Kültürpark’ta çocuklarla oyun oynadık, doğa gözlemi yaptık. İnanılmaz keyifliydi.